Dyscypliny wrotkarskie, o których warto wiedzieć

zawody wrotkarskie

Wrotkarstwo jest bardzo zróżnicowaną dziedziną sportową, w obrębie której występuje bardzo dużo dyscyplin. Różnią się one od siebie rodzajem sprzętu sportowego, z którego korzystają zawodnicy, a także specyfiką samych zawodów.

Do podstawowych 6 dyscyplin wrotkarskich zalicza się:
- jazda szybka,
- hokej na wrotkach,
- jazda figurowa,
- jazda akrobatyczna (inaczej agresywna)
- zjazd (downhill),
- freestyle slalom.

Jazda szybka

Wyścigi mogą odbywać się na torze lub na ulicy. Organizowane są zawody indywidualne na czas, sprinty pucharowe, a także wyścigi dystansowe na punkty.

Jeżeli chodzi o sprzęt, to buty charakteryzują się liniowym układem kółek, stąd angielska nazwa dyscypliny inline speed skating.

Hokej na wrotkach

Jest to zespołowa gra przypominająca hokej na lodzie. Powierzchnia, po której jeżdżą zawodnicy jest sucha i ograniczona bandami. Każda z dwóch drużyn znajdujących się na boisku składa się z 5 graczy (4 w polu i 1 bramkarz), a mecz podzielony jest na dwie 25-minutowe połowy. Łącznie, ekipa hokeja na wrotkach może składać się z 16 zawodników (14 z pola i 2 bramkarzy).

Jazda figurowa

Jazda figurowa na wrotkach jest najbardziej popularna w Europie Zachodniej, USA oraz krajach Ameryki Południowej. Dyscyplina rozwinęła się w XIX wieku na terenach obecnych Niemiec i Austrii. Od 1947 rok organizowane są Mistrzostwa Świata.

W Polsce, największą popularnością jazda figurowa na wrotkach cieszyła się przed I wojną światową, a szczyt popularności przypadł na lata 60. Trudny czas dla zawodników nastał w okresie przemian ustrojowych. Dziś dyscyplina zyskuje coraz bardziej na popularności.

Występy odbywają się w kilku wariantach:
- soliści i solistki,
- pary sportowe,
- pary taneczne.
- pary taneczne.

Przypomina to do złudzenia występy w ramach jazdy figurowej na lodzie. Zawodnicy używają klasycznych wrotek z dwoma rzędami kółek. Każdy układ choreograficzny składa się z kroków, skoków i piruetów.

Zawodnicy mogą rywalizować w następujących konkurencjach:
- jazda solowa,
- pary sportowe,
- taniec,
- jazda synchroniczna,
- konkurs figur obowiązkowych.

Jazda akrobatyczna, czyli agresywna

Skoki, grind’e i slidy są charakterystycznymi elementami jazdy akrobatycznej na wrotkach. Pokazy wyglądają bardzo spektakularnie, ponieważ zawodnicy ślizgają się po murkach, rurkach oraz różnych poręczach. Jedynym ograniczeniem są tu umiejętności zawodnika, a także jego kreatywność.

W obrębie jazdy agresywnej, można wyróżnić 3 typy pokazów:
- jazda na rampie – triki wykonywane są na Half Pipe, czyli specjalnie przygotowanej konstrukcji,
- jazda na skateparku – zawodnicy jeżdżą po specjalnie przygotowanym torze,
- jazda street’owa – do trików wykorzystywana jest architektura miejska.

Downhill

Jest to jedna z najbardziej ekstremalnych odmian wrotkarstwa, odbywająca się najczęściej na terenach górskich, gdzie nie trudno o stromo nachylone drogi. Zawody mogą odbywać się także na torach bobslejowych.

Strój zawodnika składa się z:
- opływowego kostiumu,
- kompletu ochraniaczy,
- żółwika (ochraniacz na kręgosłup),
- ochraniacza biodrowego,
- kasku z osłoną czaszki.

Zawodnicy osiągają tu bardzo duże prędkości, ponad 80 km/h. Filmik można zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Bi7Lz-KuFGw.

Freestyle slalom

Jest to jazda pomiędzy pachołkami (najczęściej na torze jest ich 20) z elementami tańca i gimnastyki. Odstępy pomiędzy przeszkodami mogą wynosić 50, 80 lub 120 cm i są ustawiane w jednej linii. Zadaniem zawodnika jest omijanie kubeczków w dowolny sposób, wplatając w to artystyczne elementy i pozy, idealnie komponujące się z muzyką.