Wrotki powracają! Coraz więcej osób chce choć w rekreacyjny sposób na nich jeździć. Sprawdź, od czego trzeba zacząć.
1.Ubierz ochraniacze i kask – bezpieczeństwo to podstawa. Ewentualne upadki będą mniej dotkliwe w skutkach, gdy newralgiczne miejsca na ciele (łokcie i kolana) zostaną we właściwy sposób ochronione. Choć wrotki wydają się stabilne i proste w obsłudze, wystarczy chwila nieuwagi, aby upaść i rozbić kolano czy łokieć.
2.Umiejętność utrzymywania równowagi – pierwszym, czego musisz się nauczyć jest umiejętność stania prosto i utrzymania równowagi, bez chwiania się.
3. Nauka chodzenia – gdy poczujesz się stabilnie we wrotkach, spróbuj zrobić w nich kilka kroków w taki sam sposób, jak chodząc. Pozwoli to na przyzwyczajenie się do nich i opanowanie podstawowego ruchu.
4. Pierwsza próba jazdy – oderwij jedną nogę i odepchnij się od podłoża.
5. Nauka hamowania – hamulec we wrotkach znajduje się w ich przedniej części. Aby zahamować, trzeba przechylić przód stopy, tak, aby zetknąć hamulec z podłożem, po którym się poruszamy. Innym sposobem hamowania na samym początku nauki jest wjechanie na trawę lub zgięcie kolan do siebie. Na początku podczas hamowania mogą pojawić się problemy z równowagą, dlatego warto skorzystać z tych alternatyw.
Przed rozpoczęciem przygody z wrotkami, dokładnie zapoznaj się ze sprzętem, który znajdzie się na Twoich stopach. Dotknij kółek, sprawdź ich obrotność. Upewnij się, że każde z kółek obraca się swobodnie, bez najmniejszego tarcia.
Podczas jazdy na wrotkach, pamiętaj o uginaniu kolan i wyciąganiu rąk do przodu. Problemy z równowagą nie będą Cię wtedy dotyczyły. Jeżeli chcesz zyskać dodatkową stabilizację, podczas pierwszych kroków stawianych na wrotkach skieruj je na zewnątrz.
W przypadku upadku, kieruj ciało tak, aby lądować przede wszystkim ochraniaczami na twardym podłożu.
Słowa słowami, ale warto także zobaczyć na własne oczy, jak przebiega nauka jazdy na wrotkach. Ten filmik będzie w tym pomocny: