Wrotki – ich budowa, rodzaje, sposób dobierania

dwie pary wrotek

Twórcą pierwszych wrotek jest Jean-Joseph Merlin, który wykonał je w 1760 roku. Od tamtego momentu były zmieniane, doskonalone, tak, aby mogły zyskać jak najlepsze parametry techniczne.

Obecnie, do nabycia są dwa rodzaje wrotek:

- jednośladowe – tzw. łyżworolki, czyli rolki,
- dwuśladowe – tradycyjne wrotki z czterema kółkami.

Budowa wrotek

But
Może być wykonany z tworzywa sztucznego lub skóry, a wysokość cholewki może sięgać za lub przed kostkę. Ważne jest, aby but dobrze leżał na stopie i zapewniał wygodę wrotkarzowi.

Plate
Stanowi szkielet każdej wrotki, wykonany z nylonu (lekkie) lub aluminium (bardziej wytrzymałe). Znajduje się pod spodem buta i właśnie do tego elementu przymocowuje się pozostałe części.

Kółka
Do wyboru są kółka:
- miękkie – ich twardość jest dostępna od 78A do 88A. Świetnie sprawdzają się na chropowatych powierzchniach oraz na zewnątrz. Zapewniają odpowiednią przyczepność do podłoża i komfort jazdy. Problemem jest ich trwałość – szybko się ścierają. Najczęściej korzystają z nich amatorzy do rekreacyjnych przejażdżek,
- twarde – twardość powyżej 88A. Sprawdzają się podczas jazdy po płaskich powierzchniach. Odznaczają się odpornością na ścieranie oraz szybkością, ale małą przyczepnością do podłoża. Stosowane do jazdy szybkiej, w halach oraz na skateparkach,
- hybrydowe – są to miękkie kółka, jednocześnie szybkie i odznaczające się dobrą przyczepnością do podłoża. Wykorzystywane do jazdy na zewnątrz, jak i w budynku.

Wybierając kółka, należy także zwrócić uwagę na ich średnicę. Im wyższe kółka, tym szybsza na nich jazda. Najczęściej wykorzystywane są kółka o średnicy 59-62 mm. Są one stabilne, szybkie i lekkie.

Kolejnym parametrem jest ich szerokość. Im szersze, tym bardziej stabilne, ale też mniej zwrotne. Kółka mające szerokość 32 mm są bardzo zwrotne, ale nie powinni z nich korzystać początkujący zawodnicy, ponieważ odznaczają się małą przyczepnością do podłoża. Najpopularniejsze są kółka o szerokości 38 mm, ponieważ zapewniają zwrotność i stabilność.

Stopery
Hamulce we wtorkach wykonywane są z uretanu. W zależności od tego, do czego wrotki będą wykorzystywane, wyróżnia się hamulce:
- okrągłe, sprężyste i wytrzymałe,
- bullseye – do jazdy rekreacyjnej.

Idealny rozmiar wrotek – jak zdecydować się na odpowiednie buty?

Komfort i bezpieczeństwo jazdy na wrotkach zależy w dużej mierze od tego, z jakiego sprzętu przyjdzie korzystać zawodnikowi. Dobrze dobrane buty zwiększają stabilność i przyczepność do podłoża, a tym samym zmniejszają ryzyko kontuzji.

Warto wybrać taki sam rozmiar wrotek, jaki na co dzień nosi się buty sportowe. Trzeba jednak pamiętać, że rozmiarówka może być zróżnicowana, dlatego przy zakupie wrotek sprawdź, czy palce stóp lekko stykają się z przodem wrotek. Jeżeli czujesz ucisk, weź większy rozmiar.